نکات مهمی که باید درباره گلس گوشی رعایت شود:

 

 

نکات مهمی که باید درباره گلس گوشی رعایت شود

 

به گزارش موبایل دکی؛ مهم ترین بخش گوشی موبایل از نگاه کاربران گوشی صفحه نمایش آن است. در گوشی‌های هوشمند دیگر خبری از دکمه‌های فیزیکی نیست و فقط  برای راحتی  به منظور دسترسی به صفحه هوم در پایین صفحه نمایش تعبیه شده است.

 

برای محافظت از صفحه نمایش گوشی می‌توان از گلس استفاده کرد. گلس‌های گوشی می‌توانند احتمال آسیب دیدگی‌های جزئی همانند خط افتادن یا ترک خوردن را تضمین کنند.

 

در گذشته محافظ صفحه نمایش یک لایه پلاستیکی گفته می‌شد که با قرار گرفتن بر روی نمایشگر گوشی موبایل، از کثیف‌شدن آن جلوگیری می‌کرد.

 

امروزه کاربرد محافظ صفحه نمایش‌ها تغییر کرده است. معروف ترین صفحه نمایش که مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد به نام گلس است.

 

این نوع محصولات ضخامت زیادی داشته و به خاطر داشتن ساختار بسیار فشرده و حرارت‌دیده، در صورت وارد شدن ضربه‌ای محکم ترک برمی‌دارند به این ترتیب، انرژی تخلیه شده و بر روی نمایشگر فشاری وارد نمی‌شود.

 

صفحه نمایش پلاستیکی یا شیشه‌ای:

 

همان طور که در مطالب بالا مطرح شد؛ محافظ‌های پلاستیکی از مدت‌ها قبل در فروشگاه‌های عرضه لوازم جانبی یافت شده و همانند یک لایه پلاستیک به نظر می‌رسند که با قرار دادن آن‌ها بر روی نمایشگر گوشی موبایل، از کثیف‌شدن آن جلوگیری می‌کنند.

 

یک نکته منفی درباره این محافظ‌ها، نیاز به مهارت در چسباندن آن‌ها است، چرا که ذرات ریز معلق در هوا به سادگی بین محافظ و خود صفحه نمایش قرار می‌گیرند.

 

صفحه نمایش پلاستیکی در زمان وارد آمدن فشار بر روی نمایشگر و یا سقوط گوشی موبایل از ارتفاع، به هیچ عنوان نمی‌توان برای مراقبت از نمایشگر بر روی این محافظ‌ها حساب باز کرد.

 

تنها برای جلوگیری از وارد شدن آسیب در زمان برخورد اشیا نه چندان تیز می‌توان از این محصولات استفاده کرد.

 

مزیت استفاده از محافظ صفحه نمایش حرارت دیده و فشرده گلس، حالت ارتجاعی آن است. محافظ‌های پلاستیکی هم در دو نوع مرطوب و خشک وجود دارند که در نوع مرطوب آن، شاهد کمی ارتجاع هستیم. این نوع محافظ‌ها، بعد از مدتی کوتاه حفره حفره می‌شوند.

 

صفحه نمایشی گلس به دلیل ضخامت بیشتر این محافظ‌ها، مقاومت‌شان در برابر خط و خش به مراتب بیشتر بوده و به خاطر حرارت دیدن و فشرده شدن، زمان سقوط از ارتفاع خیلی بهتر دوام می‌آورند.

 

اگرچه این نوع محافظ صفحه به مراتب ضخیم‌تر است، اما زمان لمس‌شدن، به کاربر حس استفاده از خود نمایشگر را می‌دهد.

 

صفحه نمایش حرارت دیده:

 

این صفحه نمایش از شیشه ساخته شده است و در فرایند حرارت دادن به شیشه، تبدیل آن به یک ورق و در ادامه سرد کردن خیلی سریع ماده، به شکل صفحه نمایش ایجاد شد و محصول نهایی این محافظ به یک تکه شیشه مقاوم تبدیل شده است.

 

روش تشخیص صفحه نمایش شیشه‌ای:

 

تشخیص این نوع محافظ صفحه نمایش بسیار ساده بوده و تنها از روی شکل و میزان ضخامت تقریبا بالای آن، می‌توان گلس را از محافظ‌های پلاستیکی متمایز کرد.

 

در زمان وارد شدن ضربه، محافظ پلاستیکی خیلی سریع انرژی را از خود عبور داده و با انتقال آن به نمایشگر، سبب شکستن آن می‌شود.

 

محافظ شیشه‌ای بعد از دریافت انرژی، آن را تخلیه می‌کند، به این معنی که خود گلس ترک برداشته و به نمایشگر انرژی وارد نمی‌شود. در ادامه می‌توان خیلی راحت محافظ صفحه نمایش را عوض کرد.

 

نکته: حتی در صورت تهیه بهترین نوع محافظ از بهترین برندها، نمی‌توان انتظار داشت محافظ به صورت لبه به لبه، کاملا از کناره‌ها بر روی دستگاه قرار بگیرد. در هنگام سقوط گوشی موبایل از کناره‌ها، نه تنها خود نمایشگر، بلکه محافظ نیز از همان ناحیه ترک می‌خورد. در اغلب مواقع، گوشی موبایل، تبلت و یا دیگر دستگاه‌ها از کناره به زمین برخورد می‌کنند.

 

آموزش موبایل